Sorting
Source
Katalog książek, czasopism i audiobooków
(4)
Form of Work
Książki
(4)
Albumy i książki artystyczne
(2)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(2)
Publikacje popularnonaukowe
(1)
Status
available
(2)
only on-site
(2)
Branch
Wypożyczalnia Główna
(1)
Czytelnia - na miejscu
(2)
Czytelnia - do wypożyczania
(1)
Author
Piecuch Andrzej
(3)
Ciesielska Katarzyna (1966- )
(1)
Harkawy Adam
(1)
Janowska-Harkawy Mariola
(1)
Leoniak Piotr
(1)
Poręba Kacper
(1)
Sokołowski Tadeusz
(1)
Zaorski Andrzej (1942-2021)
(1)
Żak Jerzy (1937-2014)
(1)
Year
2010 - 2019
(4)
Time Period of Creation
2001-
(4)
Country
Poland
(4)
Language
Polish
(4)
German
(1)
Demographic Group
Fotografia polska
(2)
Literatura polska
(1)
Subject
Łemkowie
(2)
Aktorzy polscy
(1)
Budownictwo drewniane
(1)
Cerkwie
(1)
Cmentarze wojenne
(1)
I wojna światowa (1914-1918)
(1)
Wsie
(1)
Zaorski, Andrzej (1942-2021)
(1)
Subject: time
1901-2000
(3)
1801-1900
(1)
1914-1918
(1)
2001-
(1)
Subject: place
Gorlice (woj. małopolskie ; okolice)
(2)
Beskid Niski (góry)
(1)
Nowy Żmigród (woj. podkarpackie, pow. jasielski, gm. Nowy Żmigród ; okolice)
(1)
Polska
(1)
Genre/Form
Album
(2)
Monografia
(1)
Pamiętniki i wspomnienia
(1)
Przewodnik historyczny
(1)
Publikacja bogato ilustrowana
(1)
Domain
Historia
(2)
Architektura i budownictwo
(1)
Bezpieczeństwo i wojskowość
(1)
4 results Filter
Book
In basket
Działania militarne prowadzone podczas I wojny światowej w Beskidzie Niskim przyniosły krwawe żniwo. Tysiące żołnierzy poległo w walce, a także zmarło z powodu ran i chorób. Na rozsianych po lasach, wzgórzach i dolinach cmentarzach wojennych spoczywają żołnierze – często bezimienni – obu walczących stron konfliktu. W opracowaniu tym przedstawiono 60 cmentarzy z okręgów nr I Żmigród i nr III Gorlice. Wszystkie zadziwiają swoją niepowtarzalną, różnorodną architekturą, a jednocześnie zmuszają do zadumy i refleksji. Wśród 31 cmentarzy okręgu żmigrodzkiego (numery 1–11 oraz 43–62), zaprojektowanych przez słowackiego architekta Dušana Jurkoviča, na szczególną uwagę zasługują nekropolie w Regietowie Niżnym i Wyżnym, Gładyszowie, Krempnej, Grabiu, Koniecznej, Woli Cieklińskiej oraz w Małastowie na Przełęczy Małastowskiej. Nieco inne w założeniach projektowych niż cmentarze z okręgu żmigrodzkiego są nekropolie okręgu gorlickiego. Spośród 54 cmentarzy tego okręgu do albumu wybrano 29 (numery 63–86, 88, 91, 126–128), w większości zaprojektowane przez Hansa Mayra (wyjątkiem jest reprezentacyjny cmentarz nr 91 w Gorlicach projektu Emila Ladewiga i Gustava Ludwiga). Do najciekawszych można zaliczyć nekropolie w Sękowej, Ropicy Górnej, Gorlicach i Małastowie.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Czytelnia - na miejscu
Copies are only available in the library: sygn. R 94 (1 egz.)
Book
In basket
Opuszczone wsie ziemi gorlickiej / Andrzej Piecuch, Adam Harkawy, Mariola Janowska-Harkawy. - Wydanie 2 rozszerzone i poprawione. - Warszawa : Gondwana, 2013. - 231, [1] strony : ilustracje ; 25x22 cm.
Opuszczone wsie ziemi gorlickiej to przewodnik inwentaryzacyjny po prawie całkowicie wyludnionych wsiach łemkowskich południowej części powiatu gorlickiego. Zawiera opisy wsi: Długie, Radocyna, Lipna, Czarne, Nieznajowa, Banica koło Krzywej, Regietów Wyżny, Bieliczna i Czertyżne. Do tych dziewięciu wsi autorzy dołączyli też pobliską Świerzową Ruską z powiatu jasielskiego. Jest to drugie wydanie, uaktualnione po 20 latach, bogato ilustrowane. Zawiera opisy i rysunki zachowanych obiektów, głównie krzyży, kapliczek i cmentarzy. Zamieszczono też ich fotografie z początku lat 90. ubiegłego wieku z pierwszego wydania i dla porównania współczesne, z 2012 roku. Do opisu każdej wsi jest dołączona mapa z zaznaczonym położeniem obiektów. Reedycja poprawionej i uzupełnionej po 20 latach publikacji przypomina czas oddolnych, nieformalnych pionierskich działań na rzecz ocalenia pozostałych zabytków kultury łemkowskiej. Były to często inicjatywy szlachetnych jednostek, organiczna praca duchownych wszystkich wyznań obecnych na tym terenie, a później stowarzyszeń i przedstawicieli lokalnej władzy, którzy do dziś wkładają ogromny wysiłek w dzieło ratowania i rewitalizacji wspólnego dziedzictwa
Książka otrzymała II miejsce w kategorii monografie i inne opracowania krajoznawcze na XXII Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej w Poznaniu.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Czytelnia - do wypożyczania
There are copies available to loan: sygn. A-2999 (1 egz.)
Book
In basket
Ręka, noga, mózg na ścianie : orzeł / Andrzej Zaorski ; współpraca Katarzyna Ciesielska. - Wydanie 2. - Warszawa : Gondwana, 2011. - 123, [5], 128 strony : ilustracje ; 24 cm.
Książka wzrusza i bawi. Pan Janusz Zaorski nie rozczula się nad sobą w ciężkiej chorobie, która go dotknęła, ale w tylko sobie znany sposób snuje na kartach książki wspomnienia przesycone ogromną dawką dobrego humoru.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Główna
There are copies available to loan: sygn. 791.071 (1 egz.)
Book
In basket
Łemkowskie cerkwie to pierwsza publikacja, w której autorzy starali się pokazać i opisać wszystkie zabytkowe cerkwie zachowane na terenach Łemkowszczyzny. Przetrwały one tragiczne dla Łemków czasy wysiedleń w latach czterdziestych i zniszczeń dokonywanych w okresie PRL-u. Większość z nich to obecnie kościoły rzymskokatolickie, niektóre stały się obiektami muzealnymi. W albumie przedstawiono 111 cerkwi, w tym kilka zbudowanych współcześnie. Dzięki znakomitym fotografiom możemy podziwiać bogactwo drewnianej i murowanej architektury, piękno ikonostasów, ikon i polichromii. Swą urodą zachwycają również zachowane w naturalnym otoczeniu kaplice, przydrożne kapliczki, figury i krzyże.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Czytelnia - na miejscu
Copies are only available in the library: sygn. R 72 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again