W klasztorze Świętego Kosza, popularnym burdelu w Moguncji, zwykła radość ustąpiła miejsca głębokiej ciszy. Zamordowana została Zelda, jedna z najstarszych i najbardziej wymagających specjalistek od zakazanych przyjemności. W mrocznym opactwie pod Strasburgiem Jan Gutenberg eksperymentuje z prasą drukarską. Kiedy udaje mu się wydrukować pierwsze egzemplarze, zostaje aresztowany pod zarzutem handlu apokryfami i uznany za falsyfikatora. Co łączy go ze zbrodnią w klasztorze? Czy Gutenberg był genialnym wynalazcą, czy oszustem, którego przestępstwa aż do dzisiaj pozostawały w ukryciu?
Psychologiczna głębia, samotne ludzkie cienie i przejmujący chłód! "Głos" to kolejna powieść z komisarzem Erlendurem autorstwa islandzkiego geniusza kryminałów. Reykjavik, zimowa pora, święta za pasem. W dużym hotelu pełnym gości zostaje zamordowany portier. Właśnie jak co roku miał się udać na zabawę choinkową, przebrany za Świętego Mikołaja; od wielu lat pracował i mieszkał w hotelu, w maleńkim pokoju. Kto mógł zabić tego niemłodego już, samotnego mężczyznę?
Słynne Kleifarvatn, islandzkie jezioro znajdujące się niedaleko dawnej bazy armii amerykańskiej, od jakiegoś czasu się kurczy. Jest wiosna, na odsłoniętym dnie zostaje znaleziony szkielet z dziurą w czaszce. Na miejscu pojawia się Erlendur wraz z ekipą. Ku swemu zdziwieniu funkcjonariusze policji odkrywają, że do ludzkich szczątków przywiązane jest tajemnicze urządzenie. Po szczegółowych badaniach okazuje się, że to aparatura nasłuchowa, wyprodukowana w latach 60. w Związku Radzieckim. Erlendur i jego ludzie prowadzą żmudne śledztwo, które przenosi nas w nieodległe przecież czasy zimnej wojny. Mimo że w powieści pojawi się wątek szpiegowski, "Jezioro" nie jest typową powieścią z tego gatunku. Kryminalna fabuła przypomni o ponurym totalitaryzmie, o bezbronności małych krajów, pozostających w strefie wpływów wielkich mocarstw...
2001 rok, Reykjavik – ciemna jesień, niepogoda, krótkie dni. Wszystko zaczyna się od morderstwa. Ciało niejakiego Holberga znaleziono w jego mieszkaniu w suterenie. Miał około siedemdziesięciu lat i żył samotnie. Zginął uderzony w głowę ciężką szklaną popielniczką. Czy to kolejna typowa islandzka zbrodnia – prymitywna i bezcelowa? Można by sądzić, że Holberg jest przypadkową ofiarą, gdyby nie zagadkowe zdanie, zapisane na kartce i pozostawione przez mordercę. Erlendur Sveinsson, niemłody, doświadczony policjant z Reykjaviku, musi poznać przeszłość ofiary i razem ze współpracownikami rozpoczyna żmudne śledztwo. Odkopuje bolesne historie sprzed czterdziestu lat i w nich szuka wyjaśnienia zbrodni.
Reykjavik. W mroźny styczniowy dzień policja zostaje wezwana na jedno z miejskich osiedli - w ogrodzie znaleziono ciało młodego, ciemnoskórego chłopca, zamarzniętego w kałuży własnej krwi. Ślady ciosów zadanych nożem wykluczają jakiekolwiek przypuszczenia, że mógł być to tragiczny wypadek. Ledwie Erlendur i jego drużyna rozpoczynają śledztwo, okazuje się, że zaginął przyrodni brat ofiary - Azjata. Pojawia się pytanie: czy jest zamieszany w śmierć chłopaka czy po prostu obawia się o własne życie? Dochodzenie ujawnia trudne do opanowania napięcia skrywane przez pozornie otwarte, liberalne i wielokulturowe społeczeństwo Islandii. Morderca chłopaka zmusza Erlendura do zmierzenia się z demonami własnej przeszłości. Fakty, wyłaniające się ze śnieżnej ciemności, okażą się o wiele bardziej paraliżujące niż arktyczny chłód.
Kolejny, czternasty tom Bibliografii polskiej 1901-1939 obejmuje hasła na litery Jol-Kaś i zawiera ponad 6,4 tysiąca pozycji. Bibliografia, opracowywana jest przez Zakład Bibliografii Polskiej 1901-1939 w. Publikacja stanowi nieocenione źródło informacji o wszystkich działach piśmiennictwa rozwijających się w Polsce w latach 1901-1939 (także o publikacjach obcych uznanych za polonica zagraniczne).
Kolejny, siedemnasty tom Bibliografii polskiej 1901-1939 obejmuje hasła na litery Kn-Korn i zawiera ponad 6,4 tysiąca pozycji. Bibliografia opracowywana jest przez Zakład Bibliografii Polskiej 1901-1939 w systemie MAK z zastosowaniem formatu MARC 21. Publikacja stanowi nieocenione źródło informacji o wszystkich działach piśmiennictwa rozwijających się w Polsce w latach 1901-1939 (także o publikacjach obcych uznanych za polonica zagraniczne).
Osiemnasty tom Bibliografii polskiej 1901-1939 obejmuje hasła na litery Koro-Krasu i zawiera ponad 6200 pozycji. Bibliografia opracowywana jest przez zakład Bibliografii Polskiej 1901-1939 w systemie MAK z zastosowaniem formatu MARC 21. Publikacja stanowi nieocenione źródło informacji o wszystkich działach piśmiennictwa rozwijających się w Polsce w latach 1901-1393 (także o publikacjach obcych uznanych za polonica zagraniczne).
Jeśli serce masz odważne, przeżyj trzy niezwykłe przygody z Kajtkiem. Przepraw się z nim na drugą stronę jajka, zdejmij czar ciążący nad Doliną Niespełnionych Życzeń, spróbuj przechytrzyć złośliwego Wieja. Dowiesz się jak pokonać własny strach i jak zdobyć przyjaciół. Książka przeznaczona dla wszystkich jadków i niejadków, którzy lubią smak przygody !
Akcja powieści rozgrywa się w dwóch momentach: we wczesnych latach 50. ubiegłego wieku oraz współcześnie. Sabina właśnie przekroczyła trzydziestkę. W jej życiu brakuje mężczyzny. Matka i babcia dziewczyny za wszelką cenę próbują znaleźć jej odpowiedniego kandydata na męża.
Joanna Bator wraca do Japonii – kraju, który od zawsze ją fascynował. W Rekinie z parku Yoyogi zabiera czytelnika do miejsc, o jakich nie można przeczytać w folderach biur podróży i przewodnikach turystycznych. Wraz z nią wkraczamy do lasu samobójców w Aokigaharze, wyprawiamy się do opuszczonego miasteczka Nichitsu – ulubionego celu eksploratorów ruin, i wdzieramy się do Akihabary, twierdzy otaku – zamkniętych w sobie miłośników japońskiej popkultury. Joanna Bator odwiedza parki, kaplice, herbaciarnie, małe bary na peryferiach i wielkie sklepy w ekskluzywnej dzielnicy Shibuya. Prawdziwym tematem jej książki zawsze są jednak ludzie – mieszkańcy Japonii z ich umiejętnością kontemplacji świata, wyjątkowo chłonną i twórczą kulturą oraz siłą, która pozwala im się podnieść nawet po dramatycznych wydarzeniach i katastrofach.
Kolejny, piętnasty tom Bibliografii polskiej 1901-1939 obejmuje hasła na litery Kat-Km zawiera ponad 6,4 tysiąca pozycji. Bibliografia, opracowywana jest przez Zakład Bibliografii Polskiej 1901-1939 w. Publikacja stanowi nieocenione źródło informacji o wszystkich działach piśmiennictwa rozwijających się w Polsce w latach 1901-1939 (także o publikacjach obcych uznanych za polonica zagraniczne).
Nazywam się Adam Niezgódka. Mam dwanaście lat i już od pół roku jestem w Akademii Pana Kleksa. Pan Kleks przyjmuje do swojej Akademii tylko chłopców, których imiona zaczynają się na literę A. Sam Pan Kleks ma na imię Ambroży, więc w całej Akademii tylko Mateusz nie zaczyna się na A. Zresztą Mateusz nie jest uczniem - to uczony szpak. Akademia mieści się na ulicy Czekoladowej w ogromnym parku i otoczona jest numerem pełnym żelaznych furtek pozamykanych na srebrne kłódeczki. Furtki prowadzą do bajek. Nawet Mateusz nie wie, ile ich jest, i powiada, że "oże o, oże eście", co znaczy, że może sto, a może dwieście. Szybko! Chodź ze mną - przygoda już się zaczyna! [opis wg okł.]
Wobec śmiertelnego zagrożenia nadciągającego z kosmosu Ziemia przygotowuje swoją broń ostatniej nadziei. Zagrożona zniszczeniem przez robale - prawdopodobne, obce istoty spoza układu słonecznego - ludzkość ucieka się do niecodziennej metody: wybiera spośród urodzonych na całym świecie dzieci te najinteligentniejsze i od najmłodszych lat szkoli je na żołnierzy, którzy mają pokierować ziemskimi siłami kosmicznymi w rozgrywce o śmierć i życie. Najlepszym spośród kadetów jest Andrew Wiggin nazwany przez siostrę Valentine "Enderem" - chłopiec, w którym odkryto niezwykły geniusz...
Winą za wymordowanie obcej rasy obarczyli tego, który ich uratował. Szanują i podziwiają Mówcę Umarłych, twórcę odnowy moralnej, który głosi szacunek dla wszelkiej formy życia. Nikt nie wie, że Ender i Mówca to ta sama osoba. Ten ostatni zostaje wezwany na planetę Lusitanię, gdzie odkryto kolejną formę inteligentnego życia. Prosiaczki po śmierci ich pierwszej formy cielesnej przyjmują formę drzewa. W procesie przejścia konieczny jest udział myślącego wirusa, który zagraża życiu ludzi. Kongres międzyplanetarny wydaje rozkaz zniszczenia planety. Kryzys narasta...